Nominacie do ECSC 2023

Na európskom finále The European Cybersecurity Challenge sa zúčastní slovenský reprezentačný tím – Team Slovakia a tvorí ho desať členov od 19 do 25 rokov.

Primárne bol tím vytvorený z národnej súťaže CybeGame a už niekoľko mesiacov sa pripravuje na finále v nórskom Hamare. Mladé talenty absolvovali medzinárodný bootcamp vo Viedni a dva bootcampy v Bratislave. Zvyšný čas venujú príprave v online forme.

Linky na pre viac informácií:

Prestížna súťaž The European Cybersecurity Challenge (ECSC) spája talentovaných mladých ľudí a organizuje ju Agentúra EÚ pre kybernetickú bezpečnosť ENISA. Tímy riešia úlohy z rôznych oblastí, ako je webová a sieťová bezpečnosť, mobilná bezpečnosť, krypto hádanky, reverzné inžinierstvo a digitálna forenzia.

Európskemu finále ECSC predchádzajú národné kolá súťaží alebo aktivity, kde sa zostavujú národné tímy. Ôsmy ročník finále sa uskutoční v nórskom Hamari 25. – 27. októbra 2023. Slovensko na európskej kyberbezpečnostnej mape reprezentuje národná súťaž CyberGame.

Oficiálnym národným kontaktným bodom súťaže The European Cybersecurity Challenge na Slovensku je Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti. Generálnym partnerom slovenského tímu je Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky.

Vizitky členov tímu

Dušan Kolenčík – študent FIIT STU, 20 rokov

Moje záujmy boli vždy športy, či už to boli individuálne ako stolný tenis alebo tímové ako napríklad volejbal a basketbal. Nikdy by som nepovedal že sa k nim pridá aj úplný opak. Sedenie za PC a lúštenie rôznych záhad. K riešeniu CTF ma priviedol profesor na strednej škole, ktorý je fanatik v tejto oblasti a predstavil mi súťaž CyberGame. Začalo to Crypto úlohami, ktoré sa stali mojou obľúbenou oblasťou. Ako začiatočník by som rád nakukol do každej jednej oblasti a získal zručnosti a všeobecný prehľad medzi všetkými. Dúfam, že sa od mojich spoluhráčov a zároveň aj súperov na ECSC 2023 veľa naučím, keďže kyberbezpečnosť je aj moja kariérna voľba do budúcnosti.

Richard Steven Žilinčík, študent MAT-FYZ UK, 20 rokov

Prvýkrát som skúšal programovať približne keď som mal 12 rokov. K CTF hrám som sa dostal v roku 2019 cez youtube channel LiveOverflow. Z oblasti CTF hier ma baví najmä reverzné inžinierstvo. Po skončení školy by som sa rád venoval malvér analýze alebo security research-u. Ale rozmýšľam aj o výskume mimo bezpečnosti (teória programovacích jazykov). Mimo CTF ma baví programovanie, počítačové hry, čítanie a turistika.

Martin Mihalovič, študent Tallinn Technical University & University of Tartu, 24 rokov

Počítačom som sa začal venovať na strednej škole – Gymnáziu Jura Hronca, kde som mal skvelých učiteľov – osobitne pána Demáčka a pána Výbošťoka. Tu som získal výborne základy v informatike, za čo som im osobne veľmi vďačný. Po skončení strednej školy som sa začal venovať informačnej bezpečnosti. Kariéru popri vysokej škole som začal ako programátor, neskôr ako SOC analytik v súkromnom CSIRT tíme a ako forenzný analytik som pracoval vo vládnom CSIRT tíme. Momentálne študujem Master degree v Estónsku – odbor digitálnej forenznej analýzy. Vo voľnom čase sa venujem výskumu genetickej malvér analýze. Pravidelne sa zúčastňujem viacerých CTF súťaži, prevažne zamerané na blue team. Okrem bezpečnosti, počítačov a technológii mám taktiež rád hory, lezenie a cestovanie.

Ivan Lepieš, študent kyberbezpečnosť MUNI Brno, 19 rokov

V 15. rokoch som sa začal hlbšie venovať IT oblasti a postupne aj kybernetickej bezpečnosti. O CTF súťažiach som sa dozvedel počas študovania materiálov z kybernetickej bezpečnosti. CTF súťaže mi umožnili si prakticky vyskúšať naučené vedomosti a riešením úloh si neustále rozvíjam znalosti z rôznych oblastí. Z CTF kategórií mi najviac ide forenzná analýza a webová bezpečnosť. V týchto kategóriách sa chcem aj naďalej zlepšovať. Chcem sa zlepšiť aj v oblasti reverzného inžinierstva. V budúcnosti by som sa chcel venovať penetračným testom a red teamingu. Väčšinu môjho voľného času vkladám do vzdelávania sa v kybernetickej bezpečnosti, no mimo toho rád počúvam hudbu a občas športujem.

Tamara Janotková, študentka FIIT STU, 22 rokov

Programovanie ma začalo baviť v druhom ročníku na strednej škole. Chcela som vedieť ako veci v PC fungujú a čo všetko sa skrýva za týmto pojmom. Spolu s mojimi kamarátmi sme často trávili piatkové večery “lekciami programovania”. Ku CTF som sa dostala až na vysokej škole. Počas štúdia som mala možnosť vyskúšať rôzne odvetvia informatiky, no až v poslednom ročníku na bakalárovi som spoznala CTFká, ktoré ma začali baviť. Jedno CTF som vytvárala v rámci mojej bakalárskej práce. V kontexte CTF ma najviac baví analýza malvéru, no zaujíma ma aj forenzná analýza či OSINT. Oblasť, v ktorej by som sa chcela zlepšiť je kryptografia. Po skončení štúdia by som chcela pracovať ako malvérový analytik, no vzhľadom na to, že mám rada aj programovanie algoritmov, viem si predstaviť svoj future job aj niekde na rozmedzí programovania a cybersecurity. Medzi moje záľuby mimo CTF patrí bezpochyby šport, rada cvičím, príležitostne behám a momentálne sa venujem acroyoge. Tiež som sa niekoľko rokov súťažne venovala spoločenským tancom. Okrem športu si rada zahrám na klavíri, či prečítam knihu.

Tomáš Proks, študent MUNI Brno, 19 rokov

Počítač som používal už od škôlky, a nie len na hry. Na základnej škole som sa prvýkrát stretol s balíkom Office a základným programovaním, no to pravé nadšenie začalo nástupom na osemročné gymnázium Alejová 1. Už v prvom ročníku OG (6.ročník ZŠ) som sa venoval programovaniu v jazykoch Java, Imagine a Python. Následne sme v rámci robotiky taktiež programovali Lego robotov, toto môžem označiť za začiatok svojho nadšenia technikou.

K CTF hrám som sa dostal letmo už okolo 3. ročníka OG, našiel som online platformy kde som si vyskúšal rôzne úlohy CTF typu. Naplno som sa im však začal venovať až s príchodom Cybergame, odvtedy sa pravidelne zúčastňujem na mnohých CTF podujatiach počas roka.

Zaujíma ma Web Security a oblasti prepojené s internetom, no na CTF hrách to často nestačí, preto sa venujem aj forenznej analýze. Taktiež ovládam hrubé základy reversingu, kryptografie a OSINTu. Zlepšiť by som sa chcel vo všetkých oblastiach, no web je mojou hlavnou prioritou.

Ešte si nie som istý, či po skončení štúdia skončím v kyberbezpečnosti a či vôbec v IT sfére, každopádne ak by som si mal vybrať povolanie z tohto odboru, bolo by to najskôr spojené s webovou bezpečnosťou. Napríklad administrátor Linuxových Systémov.

Vo svojom voľnom čase sa mimo kyberbezpečnosti venujem taktiež robotike, 3D tlači a správe domácich serverov. Taktiež som organizoval informatickú súťaž OrbIT v spolupráci so svojimi spolužiakmi. Mimo IT sveta sa venujem šachu, Dungeons & Dragons, lietaniu a amatérskemu divadlu.

Jakub Čorba, 25 rokov, pracuje vo verejnej správe

K CTF súťažiam som sa dostal cez platformu HackTheBox, ktorá obsahuje rôzne úlohy týkajúce sa celého spektra kyberbezpečnosti. Bavia ma hlavne úlohy týkajúce sa exploitácie rôznych webových backendových serverov a linuxových služieb, v poslednom čase sa snažím zlepšiť v reverznom inžinierstve. Zaoberám sa aj inými oblasťami informatiky :D (sysadmin, návrh a budovanie služieb a sieťovej infraštruktúry). Rád riešim Escape rooms a pod. pr. spoločenské hry, hlavolamy.

Marek Geleta, študent kyberbezpečnosti MUNI Brno, 20 rokov

Marek je študentom odboru Kyberbezpečnosť na Masarykovej univerzite v Brne. V minulom roku bol vybraný do kvalifikácie medzi členov Teamu Europe a absolvoval niekoľko medzinárodných tréningových bootcampov, ktoré organizovala ENISA.

Kyberbezpečnosti sa začal venovať v roku 2017. Neskôr sa dostal k etickému hackingu. Teraz pracuje vo firme, kde sa venuje aplikačnej bezpečnosti. Tomuto a tiež security researchu by sa rád venoval aj v budúcnosti

Adam Hadar, študent FI MUNI Brno, 20 rokov

Ku programovaniu som sa dostal prvý krát na strednej škole keďže som sa rozhodol študovať sieťové a informačné technológie. Záujem o technológie však vznikol u mňa ešte skôr čo aj viedlo k výberu odboru na strednej škole.

Ku CTF som sa dostal po odporučení kybersúťaze v roku 2020 mojim učiteľom sietí na strednej skole. Po absolvovaní prvého kola ma to hneď chytilo. Začal som sledovaných YouTube videí o tejto tématike a neskôr som sa o kyberbezpečnosť a CTF úlohy začal zaujímať bližšie.

Najviac ma baví forenzná analýza v ktorej by som sa paradoxne chcel taktiež najviac zlepšiť. Taktiež ma však baví malvérová analýza a rôzne úlohy ktoré obnášajú „vŕtanie“ sa v kóde.

Keďže študujem programovanie a vývoj aplikácii tak podobnej téme by som sa chcel taktiež venovať aj po skončení štúdia. Taktiež by som však chcel do mojej práce inkorporovať nejakým spôsobom kybernetickú bezpečnosť.

Dlho som hrával futbal ako brankár. Ten som však po začatí vysokej školy musel opustiť.  Aktuálne mimo učenia sa a programovania rád chodím na prechádzky Brnom a objavujem miesta na ktorých som ešte nebol.

Matej Laš, študent FIIT STU, 23 rokov

Už na základnej škole som sa dosť zaujímal o počítače a snažil som sa objavovať nové možnosti (softvéry n úpravu obrázkov, editovanie videa, 3D modelovanie). Na konci základnej školy ma zaujalo programovanie a operačný systém Linux. Tu začalo objavovanie nových a pre mňa zaujímavých vecí. O CTF som sa dozvedel na konci strednej školy, baví ma forenzná analýza, binárna exploitácia, poprípade reverzné inžinierstvo. Po skončení štúdia sa chcem zaoberať hlavne bezpečnosťou, konkrétnejšie forenznou analýzou. Vo voľnom čase ma baví cvičiť, jazdiť na bicykli a chodiť na turistiku. Mimo toho ma baví prichádzať na nové veci v oblasti počítačov a informatiky.