Tlačová správa

ECCC bude financovať projekty kybernetickej bezpečnosti vo výške 390 miliónov EUR v rámci programu Digitálna Európa na roky 2025-2027

Zdroj: Tlačová správa ECCC: 28.3.2025

Riadiaca rada ECCC prijala svoj prvý pracovný program kybernetickej bezpečnosti v rámci programu Digitálna Európa (DEP) na roky 2025 – 2027.

Investičné priority siahajú od nových technológií pre kybernetickú bezpečnosť vrátane umelej inteligencie a postkvantového prechodu až po opatrenia na zlepšenie kybernetickej odolnosti EÚ a podporu MSP.

Prijatie pracovného programu DEP na roky 2025 – 2027 predstavuje základný nástroj na vykonávanie a napredovanie poslania ECCC. Cieľom centra je združovať investície do výskumu, technológií a priemyselného rozvoja v oblasti kybernetickej bezpečnosti a zabezpečiť účinnú realizáciu projektov a iniciatív v koordinácii so sieťou národných koordinačných centier (NCC).

V rokoch 2025 – 2027 bude ECCC naďalej financovať opatrenia na prijímanie a zavádzanie kybernetickej bezpečnosti prostredníctvom výziev na predkladanie návrhov. Program je štruktúrovaný takto:

  • Nové technológie, umelá inteligencia a postkvantový prechod

Špecializované akcie budú podporovať subjekty pri vývoji a zavádzaní systémov a nástrojov kybernetickej bezpečnosti založených na AI (vrátane technológií založených na GenAI), spoľahlivých, bezpečných a odolných modelov a algoritmov AI alebo budovaní európskej testovacej infraštruktúry pre postkvantový prechod.

Tieto podporné technológie by mali umožniť efektívnejšie vytváranie a analýzu spravodajských informácií o kybernetických hrozbách (CTI), automatizáciu rozsiahlych procesov, ako aj rýchlejšie a škálovateľné spracovanie CTI a identifikáciu modelov, ktoré umožňujú rýchle odhaľovanie a rozhodovanie.

Bude zahŕňať aj opatrenia zamerané na zlepšenie pripravenosti priemyslu a trhu na požiadavky kybernetickej bezpečnosti pre MSP ako sa uvádza v príslušných právnych predpisoch EÚ o kybernetickej bezpečnosti, a zabezpečiť vývoj a používanie bezpečnejších hardvérových a softvérových produktov.

  • Vykonávanie Aktu o kybernetickej solidarite

ECCC prispeje k vytvoreniu Európskeho systému varovania v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ECAS), ktorý sa predpokladá v Akte o kybernetickej solidarite, s cieľom vybudovať a posilniť koordinované schopnosti odhaľovania a spoločného situačného povedomia na európskej úrovni. V tejto súvislosti sa vytvorí celoeurópska sieť národných a cezhraničných kybernetických centier. ECCC bude podporovať činnosti v oblasti pripravenosti, ktoré sú súčasťou mechanizmu pre mimoriadne situácie v oblasti kybernetickej bezpečnosti a mechanizmov vzájomnej pomoci predpokladaných v Akte o kybernetickej solidarite.

  • Ďalšie opatrenia na zlepšenie kybernetickej odolnosti EÚ

ECCC bude podporovať integráciu príslušných požiadaviek na kybernetickú bezpečnosť vyplývajúcich z viacerých nariadení a smerníc: Smernica NIS 2, zákon o kybernetickej odolnosti, CSA, DORA, GDPR, zákon o umelej inteligencii podľa potreby. Bude prispievať k prioritám EK vrátane podpory kybernetickej bezpečnosti nemocníc a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v súlade s akčným plánom. Okrem toho sa predpokladá poskytovanie podpory na zlepšenie odolnosti a bezpečnosti infraštruktúry, ktorá je rozhodujúca pre globálnu komunikáciu, a riešení na pokrytie dohľadu a ochrany kritickej podmorskej infraštruktúry, ako sú podmorské káble, ako aj odhaľovanie škodlivých činností v ich okolí.

Výkonný riaditeľ ECCC Luca Tagliaretti povedal: „Prvý pracovný program ECCC v oblasti kybernetickej bezpečnosti je dôležitým míľnikom pri našom etablovaní sa ako kľúčového hráča v oblasti kybernetickej bezpečnosti v EÚ. Dostupné finančné prostriedky podporia inovácie a zavádzanie technológií v Európe a prispejú k spoločnému cieľu vybudovať kyberneticky odolnú EÚ.“

Súvislosti

ECCC implementuje „špecifický cieľ 3: kybernetická bezpečnosť a dôvera“ z nariadenia DEP (EÚ) 2021/694. Ide o prvý pracovný program DEP vypracovaný ECCC po dosiahnutí jeho finančnej autonómie v roku 2024. Pracovný program pre kybernetickú bezpečnosť má dopĺňať hlavný pracovný program DEP a bol vypracovaný v úzkej spolupráci s riadiacou radou ECCC a Európskou komisiou.

Tento dokument zahŕňa vstupy zo strategického programu ECCC a zohľadňuje všetky právne povinnosti vyplývajúce z nariadenia ECCC, nariadenia DEP, zákona o kybernetickej solidarite a zároveň podporuje vykonávanie ďalších kľúčových legislatívnych súborov vrátane zákona o kybernetickej odolnosti, zákona o kybernetickej bezpečnosti a smernice NIS 2.

Viac informácií: Digital Europe Cybersecurity Work Programme 2025-2027