Tlačová správa
Stretnutie národných koordinačných centier kyberbezpečnosti prinieslo uznanie Slovensku
Atény / Bratislava 11. októbra 2023. Zasadnutie Správnej rady Európskeho kompetenčného centra pre kybernetickú bezpečnosť a siete národných koordinačných centier kyberbezpečnosti hodnotí spoluprácu štátov a aktuálne výzvy. Slovensko na stretnutí zastupuje Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, ktoré má štatút národného koordinačného centra.
Témami aténskeho stretnutia sú certifikácia kyberbezpečnostných profesionálov aj produktov, legislatívne aktivity EÚ súvisiace s kyberbezpečnosťou, prezentácia výsledkov rôznych výskumov a správa o aktuálnom stave kybernetických hrozieb. Členovia Správnej rady budú zároveň vyberať prvého výkonného riaditeľa Európskeho kompetenčného centra.
Jednou z hlavných tém stretnutia sú otázky spojené s kyberbezpečnostným vzdelávaním, výmena skúseností a aktuálne výzvy. Zástupcovia Agentúry Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť ENISA pracujú na novej verzii európskeho rámca zručností.
„V kyberbezpečnosti je Slovensko najmenej o krok vpredu. Boli sme medzi prvými členskými štátmi, ktoré zriadili národné kompetenčné centrum. A vďaka tomu dnes patríme k európskej špičke,“ hovorí Ivan Makatura generálny riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti.
Kompetenčné centrum za uplynulé obdobie organizovalo viacero webinárov a prednášok na tému ako správne napísať kyberbezpečnostný projekt a získať európske financovanie. Konzultácie v tejto oblasti využilo viacej ako šesťdesiat subjektov z rôznych segmentov. Dve stovky účastníkov ocenili možnosť vzdelávania a konzultácií na regionálnych seminároch pre súčasných a potenciálnych manažérov kybernetickej bezpečnosti. Autorský tím Kompetenčného centra spracoval a lokalizoval takmer dvadsať brožúr, letákov a manuálov pre odborníkov aj pre širokú verejnosť.
Agentúra ENISA ocenila prácu slovenského národného koordinačného centra tým, že medzinárodný workshop ku kyberbezpečnostnému vzdelávaniu zvolala na 17. októbra práve do Bratislavy. Slovensko je totiž prvým členským štátom EÚ, ktorý implementoval európsky rámec kyberbezpečnostných zručností prostredníctvom národnej legislatívy.
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia za ne nepreberá žiadnu zodpovednosť.