Slovenskí študenti sa po prvýkrát zúčastnia európskeho finále v súťaži kyberbezpečnosti
Bratislava 7.9.2022 – Už v utorok 13. septembra sa v susednom Rakúsku začne siedmy ročník medzinárodnej súťaže v kybernetickej bezpečnosti European Cybersecurity Challenge (ECSC 2022). Počas štyroch dní si najväčšie kyberbezpečnostné talenty z každej zúčastnenej krajiny môžu zmerať svoje sily a nadviazať nové kontakty. Slovensko bude po prvýkrát v histórii reprezentovať národný tím, pozostávajúci z desiatich šikovných študentov.
Súťaž European Cybersecurity Challenge, organizovaná Agentúrou EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) s podporou Európskej komisie, sa bude tento rok konať vo Viedni. Jej cieľom je spojiť talenty z celej Európy a inšpirovať mladých ľudí, aby smerovali kariéru oblasti kybernetickej bezpečnosti.
„Unikátnym zážitkom pre účastníkov kybersúťaže je zvládnuť tlak, nastávajúci pri kybernetickom útoku a ktorý si nenaštudujú v knihách. Skúsenosťou so spoluprácou v tíme získavajú potrebnú zručnosť pre budúce uplatnenie v praxi. Zároveň je prínosom súťaže aj príležitosť overiť si svoje schopnosti v konkurencii v rámci európskej komunity v oblasti kybernetickej bezpečnosti a stretnúť sa s podobne zmýšľajúcimi mladými ľuďmi,” hovorí Alexandra Húsková, manažérka tímu a slovenská zástupkyňa v Steering committee ECSC za Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti.
Ako prebieha súťaž?
Účastníci súťaže budú v prvej časti súťaže Capture The Flag (CTF) riešiť úlohy z oblasti reverzného inžinierstva, forenznej analýzy a exploitácie binárnych a webových aplikácií. CTF súťaž prebieha spôsobom, že tím si vyberie úlohu zo zadaných kategórií a po úspešnom vyriešení úlohy, tzn. získaní vlajky (Capture The Flag), ju odovzdá a za to získava body.
V druhej časti súťaže bude prebiehať hra štýlom Attack/Defense, kde hráči dostanú za úlohu brániť vlastnú počítačovú infraštruktúru pred útokmi ostatných tímov, zároveň však môžu získať body vlastnými útokmi na infraštruktúru protihráčov.
Súťaže sa zúčastní dohromady 32 tímov, prítomné budú nielen národné tímy z členských krajín EÚ, ale aj tímy z USA, Kanady, Izraela či Spojených arabských emirátov v roli hostí.
Team Slovakia
Slovenský národný tím tvorí desať študentov – päť vysokoškolákov a päť stredoškolákov. Najstarší ma 23 rokov, najmladší len 17. Pochádzajú z rôznych kútov Slovenska a spája ich túžba po nových znalostiach. Práve schopnosť a vôľa stále sa učiť nové veci je pre úspech v IT sektore, ako aj v kybernetickej bezpečnosti kľúčová.
„Popri hraní videohier ma začalo zaujímať, čo sa deje za oponou. Na strednej škole som svoj záujem rozšíril o základy informatiky a počas vysokej školy som sa začal zaoberať kyberbezpečnosťou. Táto oblasť ma zaujala najmä vďaka rýchlemu vývoju, ktorý poskytuje nielen možnosť neustále sa vzdelávať, ale zároveň aj oboznamuje s hrozbami digitálneho sveta. Mojim cieľom nie je iba uspieť na ECSC 2022, ale aj budovať komunitu mladých ľudí na Slovensku so záujmami v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ povedal kapitán slovenského tímu Kevin Seman, ktorý študuje odbor Kyberbezpečnosť na Masarykovej univerzite v Brne.
Členovia slovenského tímu boli vybraní spomedzi účastníkov troch národných súťaží – Guardians, Kybersúťaž a CyberGame. Na Slovensku je na základe nominácie NBÚ oficiálnym národným kontaktom pre súťaž Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, ktoré je aj členom jej riadiaceho výboru a staralo sa o výber zloženia tímu.